Oświadczenie po spotkaniu przedstawicieli MSW i PKW

W środę odbyło się spotkanie podsekretarza stanu w MSW Tomasza Szubieli i przewodniczącego PKW Wojciecha Hermelińskiego. Spotkanie dotyczyło wątpliwości zgłaszanych przez samorządy, w związku z przygotowaniem spisów wyborców po wprowadzeniu aplikacji ŹRÓDŁO. Przedstawiciele obu instytucji uzgodnili, że będą ze sobą współpracować, aby jak najszybciej wyjaśnić wątpliwości samorządowców, pomóc im w rozwiązywaniu ewentualnych problemów oraz zapewnić prawidłowy przebieg najbliższych wyborów prezydenckich. MSW zaznaczyło, że aplikacja ŹRÓDŁO nie służy ani do prowadzenia rejestru wyborców, ani do prowadzenia rejestrów mieszkańców. 
 
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Centralnego Ośrodka Informatyki. Zebrani omówili najczęściej zgłaszane do PKW uwagi samorządowców dotyczące przygotowywania spisów wyborców z wykorzystaniem aplikacji ŹRÓDŁO, którą MSW uruchomiło 1 marca tego roku. 

Przedstawiciele MSW oraz COI wyjaśnili, że tego typu problemy wynikają przede wszystkim z różnic w sposobie prowadzenia rejestrów ludności przez gminy, a standardami obowiązującymi w centralnej bazie PESEL. Do tej pory każda gmina miała swoją własną aplikację do prowadzenia rejestrów mieszkańców. Bazy poszczególnych gmin były osobne – „nie widziały się”. Od 1 marca dzięki aplikacji ŹRÓDŁO wszystkie lokalne aplikacje służące m.in. do prowadzenia rejestrów wyborców i sporządzania spisów wyborców, po poprawnym zintegrowaniu, pozyskują dane z bazy PESEL. Ułatwia to wymianę informacji  pomiędzy gminami m.in. na temat osób zmieniających miejsce zamieszkania. Jednak, aby taka wymiana odbywała się bezproblemowo, konieczne jest odpowiednie przygotowanie aplikacji stosowanych przez samorządy. 

Podczas spotkania MSW zwróciło uwagę, że zapewnienie poprawnej współpracy lokalnych aplikacji z bazami zasilanymi przez aplikację ŹRÓDŁO leży w gestii gmin. Podstawą do sporządzenia spisów wyborców są rejestry wyborców prowadzone przez organy gmin na podstawie lokalnych zbiorów ewidencji ludności – rejestrów mieszkańców i rejestrów zamieszkania cudzoziemców. Rejestry te były do tej pory i są nadal prowadzone w lokalnych aplikacjach, wykonanych przez firmy komercyjne na zlecenie gmin i uzupełniane przez pracowników gmin. To właśnie na podstawie tych danych były i będą tworzone spisy wyborców. Jedyną zmianą jest to, że od 1 marca gminy mają dostęp do bazy PESEL. W związku z tym lokalne aplikacje, po poprawnym skonfigurowaniu, są zasilane danymi z centralnego rejestru PESEL, który z kolei jest aktualizowany przez aplikację ŹRÓDŁO. 

Przedstawiciele MSW oraz COI wskazali, że producenci, którzy dostarczają do gmin aplikacje lokalne, otrzymali komplet informacji technicznych. Dzięki temu mogą swobodnie dostosować swoje oprogramowanie do stawianych im wymogów. 

PKW z zadowoleniem przyjęła te informację. Zaznaczyła jednak, że wobec zgłaszanych przez samorządy uwag, pożądane jest dalsze wsparcie MSW tak, aby zapewnić niezakłócony przebieg wyborów Prezydenta RP. W związku z tym przewodniczący Wojciech Hermeliński zaprosił wiceministra Tomasza Szubielę na spotkanie, które Komisja organizuje z organizacjami zrzeszającymi samorządy 14 kwietnia br. Spotkanie będzie okazją m.in. do przypomnienia gminom o właściwym przygotowaniu danych ewidencyjnych potrzebnych do stworzenia spisów wyborców na wybory prezydenckie. 

MSW podkreśliło, że od czasu wdrożenia nowego systemu, bez żadnych problemów odbyło się już ponad 100 wyborów uzupełniających. COI i MSW podczas ich przeprowadzania były w pełnej gotowości, by rozwiewać ewentualne wątpliwości. Zapewniło również o takiej gotowości podczas przeprowadzania wyborów prezydenckich.


Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: Wojciech Hermeliński  

Wiceminister Spraw WewnętrznychTomasz Szubiela

Rejestr zmian

Osoba odpowiedzialna merytorycznie: Grzegorz Gąsior

 • Data utworzenia

  15-12-2015 20:20

  Wprowadził:

  Bartosz Goździk

 • Data modyfikacji

  21-12-2015 19:34

  Wprowadził:

  Bartosz Goździk

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij