Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 15 kwietnia 2015 r.

 Warszawa, dnia 15 kwietnia 2015 r.

     PAŃSTWOWA

KOMISJA WYBORCZA

 KOMUNIKAT

Państwowa Komisja Wyborcza, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i przedstawiciele władz samorządowych będą ściśle współpracować, aby zminimalizować liczbę ewentualnych nieścisłości w spisach wyborców.

Takie zapewnienie padło na koniec spotkania zorganizowanego przez PKW 14 kwietnia br. Wzięli w nim udział przedstawiciele Komisji, MSW oraz organizacji zrzeszających samorządy. Powodem spotkania były informacje zgłaszane PKW przez samorządy o możliwych kłopotach przy tworzeniu spisów wyborców

Tworzone są one w oparciu o lokalną ewidencję mieszkańców prowadzoną przez każdą gminę. Obecnie ewidencja mieszkańców jest na bieżąco aktualizowana z centralnej bazy PESEL. Zdaniem samorządów w informacjach uzyskiwanych tą drogą pojawiają się nieścisłości w stosunku do danych zgromadzonych w „starych”, lokalnych ewidencjach. Samorządowcy uważają, że może to przełożyć się na nieprawidłowości w spisach wyborców tworzonych w związku z wyborami Prezydenta RP, które odbędą się 10 maja.

Przedstawiciele samorządów podkreśli, że ich zdaniem skala nieścisłości nie będzie duża, ale większa niż w poprzednich wyborach. Stąd zwróciły się do PKW o pomoc w tej sprawie.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Tomasz Szubiela wyjaśnił, że Ministerstwo dokładnie zapoznało się ze przypadkami, które samorządy zgłosiły do PKW. Jego zdaniem w zdecydowanej większości, źródłem problemów są różnice w standardach zapisywania danych w różnych lokalnych i państwowych rejestrach i ewidencjach. Z czasem te różnice zostaną wyeliminowane, ale z uwagi na dobro zbliżających się wyborów, zapewnił, że resort podejmie dodatkowe kroki, które pomogą samorządom wyeliminować ewentualne problemy. Te szczególne działania to:

1)     rozesłanie do samorządów informacji-instrukcji dotyczącej tworzenia spisów z wykorzystaniem rejestru PESEL;

2)     analiza ewentualnych nieścisłości zidentyfikowanych do 20 kwietnia br., czyli dnia, do którego samorządy mają przygotować spisy wyborców;

3)     zapewnienie w dniu wyborów wsparcia serwisowo technicznego dla samorządów.

Niezależnie od działań podejmowanych przez MSW i samorządy, w związku z aktualizacjami danych obywateli, Państwowa Komisja Wyborcza apeluje do wyborców, aby po 20 kwietnia br. korzystali z ustawowego uprawnienia, o którym mowa w art. 36 § 1 Kodeksu wyborczego i sprawdzili, czy  zostali ujęci w spisie wyborców, a dane ich dotyczące są prawidłowe. W razie stwierdzenia w spisie nieścisłości będzie można je szybko skorygować.

Rejestr zmian

Osoba odpowiedzialna merytorycznie: Marcin Lisiak

 • Data utworzenia

  15-12-2015 20:18

  Wprowadził:

  Bartosz Goździk

 • Data modyfikacji

  21-12-2015 19:42

  Wprowadził:

  Bartosz Goździk

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij